Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia  Linki  Cmentarz   Kontakt

ks. Czesław Jeżewski

Urodził się 13 lipca 1912r. w Zemsku. Ojciec Józef, matka Maria z d. Kubalczyk mieli jeszcze 9 dzieci. Rodzice mieli 30-morgowe gospodarstwo. Ochrzczony w kościele parafialnym w Słupi 14 lipca 1912r. Uczęszczał od 1920 roku do szkoły powszechnej w Zemsku. Pierwszą Komunię św. przyjął 16 września 1923r. w Słupi. Po ukończeniu podstawówki kształcił się w Gimnazjum Państwowym w Wolsztynie. 10 maja 1928 r. w Wolsztynie otrzymał sakrament bierzmowania z rąk bpa Karola Radońskiego. W czasie nauki w gimnazjum utrzymywał się z korepetycji. Świadectwo maturalne z oceną bardzo dobrą z religii uzyskał 22 czerwca 1933r. Ówczesny katecheta ks. Maksymilian Sommer charakteryzował Czesława jako ucznia o wzorowym zachowaniu, często przystępującym do sakramentów św.
27 czerwca 1933r. Czesław zwrócił się z prośbą o przyjęcie do Seminarium Duchownego w Poznaniu. W tym czasie sytuacja materialna seminarium była ciężka i utrzymanie było wysokie - 60zł miesięcznie. Z tego powodu, pismem do Rektora Seminarium 28 października 1935r. ks. prob. Julian Wolniewicz prosił o odroczenie należności. Później ks. Czesław otrzymywał subwencję z Urzędu Gminy, oraz stypendium Tow. Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego. Mimo tego trudno mu było pokryć koszty czesnego, dlatego aby ulżyć trudnej sytuacji materialnej, udzielał się jako diakon w rodzinnej parafii, oraz w parafii w Strzelnie głosząc kazania i rodzielając Komunię św. Pracował także w stowarzyszeniach, szczególnie w Akcji Katolickiej i Katolickim Stowarzyszeniu Mężów i Kobiet, gdzie wygłaszał referaty. Pomagał także w katechizacji i przygotowywał niepełnosprawne dziecko do przyjęcia I Komunii św.

W seminarium osiągał średnie wyniki, w testimonium został scharakteryzowany jako średnio zdolny lecz bardzo pilny i gorliwy. 11 czerwca 1938r. przyjął święcenia diakonatu, a święcenia kapłańskie 3 czerwca 1939r. Mszę św. prymicyjną odprawił 4 czerwca 1939r. w kościele parafialnym w Słupi.

Pracę duszpasterską rozpoczął 1 lipca 1939r. jako wikariusz w Parzęczewie dek. grodziski. Jednak pracował bardzo krótko, bo w 1940r. został aresztowany przez Niemców i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam otrzymał numer 22059. W sierpniu 1940r. przewieziony do obozu w Gussen, gdzie przebywał do grudnia. Od 8 grudnia ponownie umieszczono go w Dachau.

Nie doczekał się wyzwolenia, zmarł w obozie koncentracyjnym 16 maja 1941 roku.

 

 

 

Źródło: Józef Kluczyński "Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi w latach 1773-1945." Poznań 1976r. (mps)


Wydrukuj tekst...

                          


Osób online: 2

stat4u