Kościół w Jeziorkach

Kościół został wybudowany w latach 1896 -1897 przez protestanta Heinricha von Tiedemana, który od 1881 roku był właścicielem majątku w Jeziorkach.

Tiedeman pochodził ze starej, szlacheckiej niemieckiej rodziny, która wywodziła się z Dolnej Saksonii. Była to rodzina o wojskowych tradycjach, Heinrich był synem majora, brał udział w wojnie z Austrią jako porucznik. W 1881 roku zakończył służbę wojskową w stopniu kapitana. Zajmował różne stanowiska w samorządzie lokalnym i w kościele protestanckim. Należał do Partii Konserwatywnej. W 1872 r. ożenił się z córką kupca berlińskiego Dorą von Hardt.
W 1894 r. założył wraz z Hansemannem i Kennemannem organizację „Niemiecki Związek Kresów Wschodnich” popularnie zwany Hakatą, piastował przez przeszło 20 lat funkcję pierwszego przewodniczącego zarządu tej organizacji. Był to związek, który za cel nadrzędny stawiał sobie „umacnianie poczucia narodowego Niemców przez mnożenie i gospodarcze umacnianie ludności niemieckiej na tych ziemiach”. Służyło temu zachęcanie wszelkimi sposobami Niemców do osiedlania się na zdobytych terenach, podkreślanie wciąż i na każdym kroku odwiecznego prawa Niemców do tych ziem, pomoc materialna nowoprzybyłym, organizowanie niemieckiej wspólnoty, szerzenie przekonania, że Niemcy na ziemiach zabranych Polsce mają do spełnienia ważną misję cywilizacyjną, wreszcie sianie nienawiści do Polaków. Idee Hakaty Tiedeman wcielał w życie w swoim nowym majątku.

Zamek Tiedemana w Jeziorkach (Seeheim)

Chcąc umocnić żywioł niemiecki w swojej posiadłości sprowadził i osiedlił kilkanaście rodzin niemieckich. Wybudował dla nich szkołę, a w latach 1896 -1897 kościół ewangelicki.

Kościół zaprojektował kuzyn Heinricha - Ludwig von Tiedeman - architekt i budowniczy wielu świątyń ewangelickich, między innymi w Grodzisku Wlkp. i Opalenicy. Jest to budowla w stylu neoromańskim z domieszką neogotyku, murowana z cegły na fundamencie z kamienia. Dach i wieża kościoła pierwotnie były pokryte łupkiem, w dolnej cześci wieży jest dzwon wykonany w firmie ludwisarskiej Heinricha Ulricha w Apoldzie. Kaplicę rozświetla 9 dużych okien z witrażami wykonanymi przez Ferdynanda Müllera z Quedlinburga. Na chórze znajduje się duża fisharmonia z pedałem firmy Straube z Berlina. W związku z tym, że Tiedeman prowadził szerokie interesy handlowe z Berlinem, do budowy kaplicy wykorzystywał najlepszych niemieckich fachowców.

Kościół miał chrakter prywatny, nie był związany z żadną parafią protestancką. Najczęściej nabożeństwa odprawiał zarządca majątku p. Müllendorf, czasem tylko przyjeżdżał pastor z Buku.

Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia

Kościół w Jeziorkach 1897 - 1904r.

1 sierpnia 1922 roku majątek w Jeziorkach kupił Stefan Dąbrowski, od tego czasu liczba protestantów zaczęła się zmiejszać i do 1935 roku kościół był zamknięty. Prawdopodobnie właśnie nowy właściciel wystąpił z propozycją, aby przejąć obiekt na cele kultu katolickiego. Usunął  protestancką nadstawę ołtarzową, ustawił tabernakulum i figurę św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

2 września 1935 roku ks. kard. August Hlond wydał dekret erekcyjny, w którym podniósł kaplicę do godności kaplicy publicznej. Utrzymywanie kościoła ciążyło na właścicielu Jeziorek, a zarząd kościelno-liturgiczny sprawował każdorazowy proboszcz parafii Słupia. Pismem z 26 grudnia 1935 roku proboszcz Julian Wolniewicz poprosił także Kurię o władzę do poświęcenia dzwonu.

Parafia Słupia Parafia Słupia

Początkowo świątynia była mało wykorzystywana, a Msze św. odprawiano kila razy w roku. Dopiero po II wojnie światowej nabożeństwa odprawiano częściej. Najpierw raz w tygodniu, a potem już w każdą niedzielę. Obecnie kościół św. Teresy spełnia rolę filii kościoła parafialnego w Słupi.

W 1970 roku przystąpiono do prac malarskich. Ciemną, przytłaczającą poprotestancką malaturę zmieniono na jasną w stylu gotyckim.

18 kwietnia 1982 roku przystąpiono do remontu wieży i dachu. 9 września rozebrano pokrycie z łupka, które zastąpiono blachą cynkową. Niestety, już po kilku latach dach zaczął przeciekać.

W 2018 roku rozpoczęto kolejny remont dachu, zmierzający do przywrócenia pokrycia dachu łupkiem.

W 2019 roku uruchomiono milczący od wielu lat dzwon i zamontowano automatykę.

Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia

Strych i dzwon przed remontem:

Parafia Słupia  Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia

REMONT
etap I - rok 2018

etap II - rok 2019

etap III rok 2021

Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia
Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia

etap IV rok 2022

Parafia Słupia Parafia Słupia

Parafia Słupia Parafia Słupia Parafia SłupiaParafia Słupia Parafia Słupia Parafia SłupiaParafia Słupia Parafia Słupia Parafia Słupia